سرترالین داروی درمان بیماری های اعصاب و روان

سرترالین یکی از داروهایی است که از جذب مجدّد سروتونین جلوگیری می کند. این دارو یکی از بهترین دارو های شناخته شده در حوزه بهداشت و روان شناسی بالینی و روان پزشکی می باشد. سرترالین برای درمان بیماری هراس اجتماعی نتایج خوبی داشته است مطالعات و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان دهنده این امر است که برای درمان این بیماری به میزان بیشتری از مصرف نیاز است.

علاوه بر این بهبودی به تدریج انجام می شود و معمولاً پاسخ به دارو از هفته ششم شروع شده و تا هفته دوازدهم افزایش می یابد علاوه بر اینکه مشکلات روانی هراس اجتماعی مانند ترس و اجتناب را درمان می‌کند، بر علایم فیزیکی مانند سرخ شدن، تپش قلب و لرزش نیز موثر می باشد.

این دارو در دوران بارداری می تواند برای جنین مضر باشد. مصرف این دارو در دوران بارداری باعث مشکلات جدی در نوزاد می شود و گاهی مشکلاتی در ریه نوزاد ایجاد میکند. کاهش تمایلات جنسی، تاخیر در انزال و خونریزی های غیرطبیعی، آکاتیزثژیا، بزرگی و احساس کشیدگی پستان یا ترشح شیر در زنان، اختلالات حرکتی گرفتگی و پرش ناگهانی در بعضی از بیماران دیده می‌شود ولی این موارد نادر هستند و نباید به دلیل ترس از این عوارض دارو را قطع کنید و یا مصرف دارو را شروع نکنید.

 سرترالین یک داروی ضد افسردگی و ضد شیزوفرنی از گروه مهارکننده های بازجذب سروتونین است که برای درمان افسردگی، اختلال وسواس جبری، اختلال هراس فوبیای اجتماعی اختلال پیش از قاعدگی، اختلال استرس پس از سانحه، انزال زودرس به کار می رود. سرترالین در سال ۲۰۱۳ با تجهیز بیش از ۴۱ میلیون نسخه پرمصرف ترین دارو ضد افسردگی و دومین داروی پرمصرف روانپزشکی بعد از آلپرازولام در ایالات متحده بوده است بنابراین بر روی انسان های زیادی آزمایش شده و داروب خوبی هست.

حساسیت دارویی شدید بسیار بسیار نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از حساسیت های زیر بلافاصله به پزشک خود اطلاع بدید:

۱. واکنش پوستی نظیر جوش های ریز تورم لب ها و صورت آنژیو ادم.

۲. سرگیجه شدید تنگی نفس.

کم شدن میل جنسی شما ممکن است به دلیل مصرف سرترالین باشد. داروهای ضد افسردگی همشون معمولا میل جنسی را کاهش می‌دهند ضمن اینکه این دارو به دلیل افسردگی برای شما تدوین شده است همچنین کم کاری تیروئید هم به تایید افسردگی و هم کم شدن میل جنسی کمک میکنه اگر این موضوع به تنش در داخل منزل منجر می‌شود باید تمرین کنید تا به سمت یک رابطه جنسی خوب پیش بروید.

این دارو با نام های دیگری نیز شناخته می شود، اما معمول ترین نامی که برای این دارو به کار برده می شود، همان سرترالین است. پس از آن، شایع ترین نام هایی که این دارو به خود اختصاص داده است شامل آسنترا و  زولوفت می باشد.

منبع: آرمیتا